Dostałeś nowe ciekawe zlecenie, masz napisać artykuł sponsorowany. Wynegocjowałeś stawkę, otrzymałeś od zleceniodawcy wytyczne i w tym momencie pojawia się pytanie – Jak się do tego zabrać? Artykuł sponsorowany to nic innego jak reklama w formie artykułu prasowego, wykorzystywana w tradycyjnych mediach i w internecie. Przed rozpoczęciem pisania warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Jak napisać artykuł sponsorowany, pisanie tekstów

fot. Jakub Witek

Po pierwsze pamiętaj do kogo skierowany będzie tekst, nad którym pracujesz. Dostosuj język i styl wypowiedzi do zdefiniowanej grupy docelowej, tak aby czytelnik dobrze zrozumiał każde zdanie i był przekonany, że pisałeś artykuł sponsorowany z myślą o nim. Używając długich zdań i trudnych sformułować narażasz się na zmniejszenie skuteczności pisanego tekstu.

Po drugie graj na emocjach. Zaskocz czytelnika tytułem, przyciągnij leadem, opowiedz romantyczną historię z happy endem, po której przeczytaniu odbiorca się wzruszy, albo przynajmniej subtelnie uśmiechnie. W szarej rzeczywistości każdy poszukuje odrobiny radości i szczęścia, dlatego pozytywny tekst zostanie zdecydowanie lepiej zapamiętany.

Po trzecie pamiętaj o dziennikarskich zasadach pisania tekstów, zastosuj zasadę odwróconej piramidy, nazywanej również zasadą 5W. Jeśli dasz czytelnikowi odpowiedź na pytania kto? co? gdzie? kiedy? dlaczego? zaspokoisz jego ciekawość, a tworzony przez Ciebie artykuł sponsorowany będzie skuteczniejszy.

Po czwarte pamiętaj o produkcie i grupie docelowej, która jest w Twoim tekście najważniejsza. Sugeruj kupno produktu, lub dyskretnie zaznaczaj jego użycie. W żadnym wypadku nie atakuj nachalnie czytelnika zaletami proponowanego produktu, czy niską ceną – Pamiętaj masz inteligentnie naprowadzać czytelnika na zakup towaru, czy skorzystanie z usługi, a niego odstraszać go lawiną słów.

Kiedy skończysz pisanie, przeczytaj cały tekst jeszcze raz, a następnie wyślij go do kilku znajomych. To oni jako pierwsi przetestują skuteczność Twojego artykułu i w razie potrzeby zwrócą uwagę na błędy. Dopiero teraz możesz umieścić artykuł na stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *